Nem igazán tartozik a tavaszi ételek közé, de mit csináljon az ember, ha a húsvéti sonka főzőlevét szeretné felhasználni, pláne, ha szekrényében sorakozik pár zacskó vöröslencse. Persze, hogy dhalt, ami sűrítés nélküli főzelék. Gyakorlatilag minden hüvelyesből (lencseféléből, sárgaborsó, mungóbab) készíthetünk dhalt- az egyik legegyszerűbb indiai alapételt.
Sok receptet olvastam át dhal ügyileg, de arra a következtetésre jutottam, ahány konyha, annyi dhal. Nincs két egyforma recept, az alapot mindenki maga kedvére variálhatja, fűszerezheti, akár zöldséggel, rizzsel is készítheti. A hagyományos dhal azonban csak fűszeres lencse, rizs és zöldség nélkül.
Nekem ez a recept, nyerte el tetszésemet. Jó fűszeres, csípős - de milyen is legyen, hisz indiai :) (nagyon nagy kedvencünk az indiai konyha). A vajas naan kenyér pedig megérne egy külön fejezetet!
Dhal- indiai vöröslencse főzelék, naan kenyérrel
Hozzávalók:
300 g vörös lencse
900 g alaplé (húsvéti sonka főzőleve vagy víz+ TM leveskocka)
friss koriander
kis gyömbér
1 fej vöröshagyma
3-4 gerezd fokhagyma
1-2 ek. madras curry por (csípős) vagy valamilyen indiai massala
chili
őrölt római kömény
kis darab kurkuma
1 db lime vagy citrom
1-2 db babérlevél
só
bors
1-2 ek. olívaolaj
Elkészítés:
1. Tegyük a hagymákat, a gyömbért és a kurkumát a keverőedénybe és aprítsuk 6mp/5 fokozaton.
2. Adjuk hozzá az olajat és pároljuk át 3p/Varoma/1 fokozaton.
3. Mérjük bele a vörös lencsét, adjuk hozzá a fűszereket a citrom kivételével mindegyiket, majd öntsük fel az alaplével/sonkalével és főzzük 15p/100°C/visszaforgató/1 fokozaton. Az utolsó 2 percben nyomjuk bele a citrom levét.
Vajas naan kenyér:
Hozzávalók:
330 g liszt
100 g víz
125 g natúr joghurt
75 g olvasztott vaj
8 g élesztő
2 csipet kristálycukor
só
Elkészítés:
1. A vizet, olvasztott vajat, élesztőt futassuk fel a két csipet kristálycukor segítségével 3p/37°C/2 fokozaton.
2. Adjuk hozzá a lisztet, csipet sót, joghurtot és dagasszuk meg 3p/lezárt üst/dagasztó funkcióval.
Így egy elég lágy tésztát kapunk, amit meleg helyen kelesszünk duplájára. Ha megkelt, szakítsunk belőle maroknyi darabokat, nyújtsuk pár milliméter vastagságúra, majd a tésztakorongokat forró serpenyőben, palacsintasütőben megsütjük. Mikor az egyik oldala már szép aranybarna, fordítsuk meg és a már megsült oldalát kenjük be vajjal, majd a másik oldalát is. Ugyanúgy kell megsütni, mint a palacsintát, csak mindkét oldalát megvajazzuk. Szórhatunk rá friss koriandert vagy petrezselymet.
Tipp: Ha több alaplevelet (minimum 1000 g) adunk hozzá akkor levesként tálalhatjuk.
Copyright: a blogon lévő összes írás, recept, fotó a szerző kizárólagos tulajdonát képezi melyet engedély nélkül másolni- akár részletenként is, terjeszteni csak előzetes engedéllyel lehet a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény értelmében.