A Germknödel egy német eredetű desszert. A síelőknek valószínű nem kell bemutatni, hisz a hüttékben óriási népszerűségnek örvend. Magyar beceneve "mákoscici" :) Bár a hó még várat magára, de ennek ellenére szuper befejezése lehet a napnak egy mákos, szilvalekváros, vaníliasodós gőzgombóc. Elkészítése nagyon egyszerű, pláne ha rendelkezésre áll egy Thermomix.
Gőzgombóc (Germknödel)
Hozzávalók (6 gombóchoz)
A gombóchoz:
250 g liszt
15 g friss élesztő
20 g cukor/eritrit
1 g só
1 db tojás
125 ml tej/rizstej/mandulatej
10g vaj/laktózmentes vaj/kókuszmargarin
1 db bio citrom héja
A töltelékhez:
60 g (keményre főzött) szilvalekvár
A sodóhoz:
TM5-nél az automata főzési funkciónál a "runny" vaníliás puding receptet használtam.
1000 g tej/rizstej/mandulatej
100-200 g cukor/eritrit, ízlés szerint ki mennyire szereti az édeset
20 g kukoricakeményítő
4 tojás
2 tk. vanília kivonat
A tetejére:
porcukros darált mák
Elkészítés:
1. A tészta hozzávalóit a keverőedénybe mérjük és 3 perc alatt bedagasztjuk.
2. Enyhén lisztezett felületen kigömbölyítjük a tésztát, majd egy kis olajjal megkent tálba tesszük (a teteje is legyen picit olajos) és a duplájára kelesztjük.
3. A megkelt tésztát vékonyan lisztezett felületen annyi darabra daraboljuk ahány gombócot szeretnénk.
4. A darabokat egyenként kigömbölyítjük , majd 5 perc pihentetés után kilapítjuk őket. Közepükbe egy teáskanálnyi szilvalekvárt teszünk, majd becsomagoljuk a tölteléket, végül még gömbölyítünk rajta. Fontos, hogy a lekvár a gombóc közepében maradjon, nehogy kifollyon, ezért is lényeges a kemény lekvár.
5. A kész gombócokat a kivajazott Varoma tálba (2db) illetve a tálcára (4 db) helyezzük. Ne szorosan egymás mellé, mert sokat fognak még nőni. Hagyjuk pihenni további 10-15 percet.
6. Mérjünk a keverőedénybe 1000 g vizet. Helyezzük a Varoma tálat a helyére és 20p/Varoma/1 fokozaton gőzöljük ki a gombócokat.
7. A sodóhoz, ha Tm5-ös készülékkel rendelkezünk az automata főzésnél válasszuk a runny funkciót és kövessük az utasításokat.
Ha Tm31-es készülékünk van, tegyük az alapanyagokat a keverőedénybe és 8p/80 fok/3 fokozaton főzzük össze a sodót.
Tegyük a sodót a tányérba, tegyük rá a gombócot- egy picit erre is kerüljön a szószből és szórjuk meg a porcukros mákkal. Melegen tálaljuk.
A sodót rizstejjel készítettem, így egy picit sötétebb a színe, cukor helyett eritritet használtam. A gombóc pedig bio tönkölylisztből készült.
Az eredeti receptet, hagyományosan elkészíteve, fázisfotókkal itt találjátok:
http://aprosef.hu/gozgomboc_recept
.